Z BISKUPEM ERIKIEM VARDENEM Z NORWEGII – O PRZEKAZYWANIU WIARY, PIĘKNIE, PRAWDZIE I WOLNOŚCI.
Biskup Erik Varden dzieli się historią swojego życia, rolą muzyki i kultury w jego drodze do nawrócenia na katolicyzm oraz decyzją o wstąpieniu do klasztoru trapistów w Wielkiej Brytanii. Przedstawia również rolę kultury i bycia autentycznym świadkiem Chrystusa w przekazywaniu wiary.

Biskup Erik Varden, O.C.S.O., z pielgrzymami z Norwegii podczas sierpniowych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, Portugalia. Zdjęcie: Ivan Vu.

Biskup Erik Varden dzieli się historią swojego życia, rolą muzyki i kultury w jego drodze do nawrócenia na katolicyzm oraz decyzją o wstąpieniu do klasztoru trapistów w Wielkiej Brytanii. Przedstawia również rolę kultury i bycia autentycznym świadkiem Chrystusa w przekazywaniu wiary. Dzieli się refleksją jak przekazać radość i wartości Kościoła katolickiego w zsekularyzowanym społeczeństwie. Pokazuje zniszczenie wiary katolickiej w XVI wieku w Norwegii, kiedy duńscy okupanci narzucili protestantyzm, który napotkał opór w Norwegii, choć ostatecznie został wykorzeniony. Wspomina o przywróceniu Kościoła katolickiego w Norwegii, w skromnym wymiarze w XIX wieku przez kupców oraz o mówi o roli sióstr zakonnych i ich dobrej pracy, która przyciągnęła zainteresowanie katolicyzmem.

W prałaturze Trondheim jest ok. 18 tysięcy katolików ze 130 krajów. 18 tysięcy katolików ze 130 narodowości, z silną obecnością Polaków. Biskup Erik Varden dzieli się historią zakonu trapistów, podkreśla rolę muzyki i kultury w jego drodze do nawrócenia na katolicyzm oraz motywację jego decyzji wstąpieniu do klasztoru trapistów w Wielkiej Brytanii. Zastanawia się również nad rolą przekazywania wiary poprzez intelekt, kulturę i egzystencjalne autentyczne doświadczenie oraz świadectwo prawdziwych świadków Chrystusa w przekazywaniu wiary. Jako mnich wskazuje na kluczową rolę życia monastycznego, które jest przede wszystkim oddawaniem chwały Bogu, modlitwą za świat i Kościół, skromnym życiem, w którym praca fizyczna ma znaczenie. Biskup Varden pokazuje też jak biskupi norwescy reagują na bieżące kwestie dotykające nauczania moralnego i społecznego Kościoła, które mogą być podważane przez działania legislacyjne, wskazując na list biskupów norweskich w sprawie projektu przepisów prawa rządu norweskiego zakazujących terapii dla osób mających pociąg do osób tej samej płci. Link: https://coramfratribus.com/archive/om-konverteringsterapi-igjen/ Program powstał we współpracy z EWTN Polska, Stowarzyszeniem Katolików Świeckich "Przybądźcie Wierni", Chrześcijańskim Centrum Kultury Maryi Królowej. Jeśli podobał Ci się ten program i chciałbyś wesprzeć tworzenie przyszłych wywiadów, naciśnij przycisk "Lubię to" i zasubskrybuj kanał.

Jeśli chcieliby Państwo mieć udział w rozwoju tego dzieła w jego wymiarze materialnym (jak m. in, pomoc w rozwoju stron internetowych) to prosimy o kierowanie tej pomocy na jeden z podanych poniżej rachunków bankowych Stowarzyszenia.

Prosimy koniecznie o umieszczenie w tytule przelewu dopisku: DAROWIZNA NA CELE REGULAMINOWE STOWARZYSZENIA

Odbiorca:

Stowarzyszenie Przybądźcie Wierni

ul. Graniczna 39

05-860 Myszczyn

Nazwa banku : NEST BANK

Złotówkowe (PLN) : 57 2530 0008 2060 1075 3993 0001

Walutowe (EUR) : PL30 2530 0008 2060 1075 3993 0002

Walutowe (USD) : PL39 2530 0008 2082 1075 3993 0001

KOD SWIFT : NESTBPLPW

Przy wykonaniu przelewu walutowego w USD konieczne jest podanie kodu SWIFT, wskazanego powyżej.

Tytuł przelewu:

DAROWIZNA NA CELE REGULAMINOWE STOWARZYSZENIA

W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów czy niejasności prosimy o kontakt:

biuro@przybadzciewierni.pl

+48 501 712 094